Як вибрати спальник?

ПУХ АБО СИНТЕТИКА?

При виборі спального мішка завжди виникає кілька закономірних питань – купити спальник Deuter на пуху чи синтетичний? Який спальник підійде у тій чи іншій ситуації? Чи спатиму я зовні, якщо на вулиці ллє, як із відра? На чому зупинитися, якщо при досягненні мети моєї подорожі погода змінюється з вологої та теплої на мокру та холодну? І як взагалі доглядати його?

На ці та низку інших питань ми постараємося відповісти в цій оглядовій статті-порівнянні!

ПУХ

Оптимальне співвідношення тепла та ваги
Малий розмір упаковки
Першокласна вологопередача
При належному догляді - тривалий термін служби
Швидко зігріває

Нікчемний, коли мокрий або вологий
Вимагає постійного догляду
Швидко просочується вологою
Дуже повільно сохне

Якщо мова заходить про ізоляційну величину з максимально низькою вагою і малими розмірами упаковки — це однозначно пуховий спальник. Оскільки жодне синтетичне волокно не може мати таку «пухнастість», як цей натуральний продукт, який при цьому ще й ідеально зберігає тепло.

При належному догляді пух у більшості випадків може прослужити довше, ніж синтетичне волокно. Крім цього, пух подбає ще й про оптимальні кліматичні умови під час сну. Вони ґрунтуються на його властивості вбирати вологу з подальшою її віддачею. Звичайно ж, таке вологопоглинання має певні рамки. Під час екстремально високих показників вологості, затяжних дощах або в місцевості, що знаходиться біля водойм, пух може зім'яти, тим самим втративши свої ізоляційні властивості. Якщо вже пух промок, доведеться довго чекати, поки він висохне.

І це мінус під час багатоденних зимових походів. Волога, що виділяється тілом під час сну, конденсується в наповнювачі, замерзає і веде до того, що спальник не може повноцінно просохнути. Використовуючи бівальні мішки, певна частина наповнювача спальника все одно замерзає. Навіть внутрішній водовідштовхуючий "лайнер" спального мішка не допоможе при цьому. І в цьому випадку звичний комфортний сон у пуховому спальнику вже не може бути гарантованим.

Сфери застосування: гірські сходження; трекінг у тих областях, де вологість повітря від мінімальної до середньої; велопоходи з невеликим багажем.


СИНТЕТИКА

Відмінні ізоляційні властивості навіть з вологістю повітря до 70%
Легка в обслуговуванні
Практично не вбирає вологу
Швидко сохне

Важче ніж пух
Менше схильна до компресії (стискання)
Незначна вологопередача
Термін служби менший, ніж у пуху
Трохи довше нагрівається

Її мінус можна вважати і її великим плюсом: вона практично не вбирає вологу і набагато швидше висихає, ніж ті ж пухові спальники Deuter. Навіть якщо й доведеться намокнути, усередині спальника все одно буде тепло. Пустотілі поліестерові волокна можуть зберігати тепло, так як вони залишаються стабільними і не грудкочуться, як вологий пух.

Одним словом, синтетичні спальники Deuter ідеально використовувати там, де є постійно висока вологість повітря. Навіть якщо не планується використовувати його при екстремально низьких температурах, або до спальника будуть пред'являтися високі вимоги або (та) регулярно стиратимуться (діти!) – це буде правильний вибір. Так як такі спальники вигідніше, ніж пухові моделі та догляд за ними легший.

Області застосування: універсальні спальники для будь-якого виду подорожі; походи на байдарках; зимові походи; подорож дикою природою в Скандинавії; велопоходи з малою вагою; літні походи; похід з ночівлею в хатині.


ТЕМПЕРАТУРНІ ПОКАЗНИКИ ЗГІДНО СТАНДАРТУ EN 13537

ЯКИМ ЧИНОМ ВІДБУВАЮТЬСЯ ЗАМІРИ: Тестовані спальники Deuter знаходяться в спеціальній кліматичній камері зі стандартизованим навколишнім середовищем. У спальниках лежать «дорослі» випробувані (манекени), яким перед тестом зняли термічні показники. Тим самим було проведено загальне калібрування. Під час запланованої віддачі тепла через теплові поля манекенів сенсори протягом кількох годин вимірюють температурну різницю всередині та зовні. З одержаних результатів обчислюється відповідна температурна область. Стандарт EN 13537 беруть за основу як базову орієнтацію.

Ці усереднені показники є лише лабораторними даними. Їх обов'язково потрібно піддати ретельному аналізу та порівнянню серед продукції різних виробників. Так як кожна людина має індивідуальні особливості організму і абсолютно по-різному може реагувати на різні обставини. Тому таку інформацію варто вважати лише відправним пунктом під час вибору та здійснення покупки.


Що слід врахувати:

1. Жива людина має більше визначальних теплових факторів у кліматичній камері, ніж манекен.
Наприклад, різна «теплочутливість» у чоловіків та жінок, вік, стан, а також досвід. Загальне вироблення тепла (теплова потужність). Великий вплив має рівень виснаження (втомленний або відпочивший), а також те, скільки і як давно людина їла, чи багато випив алкоголю (п'яний замерзає швидше).

2. Зовнішні умови, які «нормуються» у кліматичній камері, насправді відіграють велику роль і сприяють оптимальному використанню «теплової потужності».
- Товста підстилка (каремат) ізолює сплячого від землі
- Функціональна спідня білизна, суха, що сприяє виведенню вологи (шапка!)
- Захищене спальне місце – вітер і вологість надають негативний вплив на сон.

3. Стандартизовані показники визначаються кліматичної камері, тобто, фактично з повсякдення.
Зрозумій, що протягом кількох днів або в складних природних умовах виникають зовсім інші передумови та обставини, які відповідним чином повинні бути за необхідності скориговані.


ДІАПАЗОНИ ТЕМПЕРАТУР

T(COM) або Комфортний діапазон вказує нижню температурну межу, коли середньостатистична жінка (25 років/ 60 кг/ 1,60 м) комфортно може провести ніч. У цьому діапазоні навіть недосвідчений користувач почувається комфортно будь-коли.

T(LIM) або Перехідна зона вказує нижню температурну межу, при якій середньостатистичний чоловік (25 років/ 70 кг/ 1,73 м) комфортно може провести ніч./span>

T(EXT) або Зона ризику вказує нижню екстремальну температуру, за якої середньостатистична жінка під час холодового навантаження може перебувати до 6 годин. Про сон у цьому діапазоні годі й думати. У зоні ризику доводиться зважати на сильне відчуття холоду. Існує небезпека серйозної шкоди здоров'ю через гіпотермію (переохолодження).


ЯК ПРАВИЛЬНО КОРИСТУВАТИСЯ СПАЛЬНИКОМ?

Правильний спальник – це лише половина справи. Важливо де, після чого і як ти спатимеш!

Туристичний килимок – Холодна земля або повітря, що циркулює, швидко забирає тепло тіла, навіть якщо використовується найкращий та теплий спальник! Уникнути цієї втрати тепла (3) дозволить гарний ізолюючий килимок.
Захист від вітру – Вітер охолоджує! Через фактор холоду температура +5°C за легкого бризу (25 км/год) сприймається нашим тілом як 0°C. Намет, бівальні мішки або гірський валун захистять тебе від охолоджуючого повітрообміну (1). Тому місце для сну треба вибирати у захищеній від вітру області.
Функціональна білизна – Загальний відсоток тепла спальника ефективно може бути збільшений простим способом – надягання теплої термобілизни з довгим рукавом, а також шкарпеток. Сухий одяг в області ніг подбає про додаткову ізоляцію.
Шапка – Перебуваючи в спальному мішку, єдиний контакт із холодним зовнішнім середовищем відбувається через голову та обличчя . А як відомо, охолодження голови веде відповідно і до охолодження всього тіла. Шапка або навіть балаклава стануть чудовим захистом від холоду.

 

Спальник не виробляє тепла – він лише зберігає його!

ДОБРЕ ХАРЧУВАТИСЯ – Під час сходження, походу, їзди на велосипеді та ін. твоєму тілу потрібно багато енергії. Той, хто вчасно не подбає про поповнення запасів енергії через погане харчування, не може виробляти тепло в достатній кількості, тим самим піддаючи себе швидкому замерзанню.

СПОЖИВАТИ БАГАТО РІДИНИ – Потрібно стежити за тим, щоб протягом дня ти споживав достатню кількість води, так як зневоднене тіло не може виробляти тепло. Перед тим, як залазити до спальнику, тебе зігріє кухоль гарячого чаю або какао.

УНИКАТИ СПОЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ – При низьких температурах слід уникати надмірного споживання алкоголю. З одного боку алкоголь дає певне почуття тепла, але як тільки його концентрація в крові зменшується, холод відчувається ще сильніше.

ТРИМАТИ РЕЧІ У СУХОСТІ – Одяг та спальник, особливо пуховий, у вологому стані має нижчий ізоляційний показник, ніж у сухому. Теплі, але вологі шкарпетки, які ти залишив на ногах, стануть через охолодження випаровуванням дуже холодними. Звідси одне з основних правил: ніколи не лягай спати в спальний мішок у спітнілому (вологому) одязі. У багатоденні походи завжди май з собою пакувальний мішок, що не промокає, в якому буде знаходитися комплект сухої білизни. І, коли це можливо, завжди провітрюй спальник – наприклад, розкинувши його на наметі.


Коментарів до статті: "Як вибрати спальник?" - 0 (шт.)

Написати коментар

Ваше Ім`я:


Ваш коментар: Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.

Введіть код, вказаний на зображенні: